تابلو سازی لایت باکس از دو کلمه لایت به معنای نورانی و باکس به معنای جعبه و بطور کلی لایت باکس به مفهوم جعبه نورانی خواهد بود. به این نوع تابلو سازی بک لایت به معنای پشت نور دار هم گفته میشود. بک لایت نام متریال چاپی نیز هست که بیشتر برای فضاهای داخلی کاربرد دارد و از لحاظ کیفیت بسیار عالی خواهد بود (چرا که میتوان با رزولوشن 300 چاپ نمود برخلاف چاپهای فضای خارجی که با رزیلوشن 72 و نهایتا 100 خواهند بود) ولی چاپ بک لایت از لحاظ استحکام در برابر گرما ،سرما و آب نامناسب است و برای این مشکل هم میتوان از لمینت (روکش نازک پلاستیکی) استفاد نمود که تا حد قابل قبولی این مشکل را رفع مینماید. تابلو سازی لایت باکس برای رستورانها، فروشگاهها، متروها، فرودگاهها، ترمینالها، سینماها و بطور کلی تمامی سالنهای اجتماعی مورد استفاد قرار می گیرد.

اجزای تابلو سازی لایت باکس

تابلو لایت باکس متشکل ازسه جزء است:

نورپردازی لایت باکس

به دوصورت الف) مهتابی ب ) ال ای دی ارائه می گردد.

قاب لایت باکس

به روش مختلفی ساخته می شود (گالوانیزه ، آلمینیومی ، پارتیشنی ، چوبی)

چاپ طرح لایت باکس

به سه صورت ارائه می گردد : چاپ مستقیم بر روی طلق شیری رنگ (چاپ فلت بد) چاپ بروی استیکر و چسباندن بر روی طلق شیری رنگ چاب بروی بک لایت و چسباندن بر روی طلق شیری رنگ (چاپ in door)

تابلو لایت باکس

تابلو سازی لایت باکس به صورت پیش فرض از قاب فلزی که عموما از آلمینیوم می باشد تشکیل شده است و پشت کار از ام دی اف یا نئوپان یا پی وی سی می باشد ؛ روی کار نیز از پلکسی گلاس یا شیشه می باشد. تابلو لایت باکس را می توان بدون نور یا با نور مورد استفاده قرار داد ولی در نظر داشته باشید که زیبایی یک لایت باکس در نور پردازی آن و استفاده صحیح در جای مناسب است! تابلوهای لایت باکس به سازه هایی اطلاق میگردد که بطور معمول در قالب یک باکس آلومینیومی، چوبی ام دی اف، پلاستیک (پلکسی) ساخته می شود و رویه آن نیز از جنس فلکسی، پلکسی گِلَس (رنگی و کریستالی) بوده که در انواع بدون نور و یا با روشنایی اس ام دی قابل تولید می باشد. بعبارتی تابلو سازی لایت باکس به تابلو هایی که نور پردازی آن از پشت تصویر انجام می پذیرد و به صورت یک جعبه می باشد لایت باکس اطلاق می گردد این گونه تابلو در ضخامت های مختلف و با متریال متنوع قابل ساخت و عرضه می باشند.

خصوصیات تابلو سازی لایت باکس

لایت باکس ها در کلیه مغازه ها، سوپر مارکت ها، نمایشگاه ها و فروشگاه ها به علت نوع متریال بکار رفته و کیفیت چاپ، همچنین نور بک لایت که از قسمت پشت به لایت باکس تابیده می شود و جلوه خاص آن؛ در سراسر دنیا بسیار پر طرفدار می باشد. لایت باکس تبلیغاتی یکی از بهترین روش های تبلیغات و معرفی برندها و نام های تجاری در فروشگاه ها و مراکز تجاری و نمایشگاه ها می باشد که این نوع تبلیغ امروزه بسیار حائز اهمیت می باشد. بسیاری از برندها جهت معرفی و تبلیغات محصول و خدمات خود از تابلو لایت باکس استفاده می نمایند ؛ بدین صورت که بعنوان مثال لوگو و نام تجاری برند مورد نظر را روی لایت باکس طراحی کرده و لایتباکس ها را در اختیار فروشگاه های مورد نظر خود؛ بصورت رایگان و امانی نصب می نمایند. این نوع تبلیغات با توجه به قیمت مناسب و همچنین تاثیر گذاری آن؛ جهت معرفی و تداوم آشنایی با نام برند و یا محصول مورد نظر بسیار مثمر ثمر است.

انواع تابلو سازی لایت باکس

کریستالیلایت باکس کریستالی (Crystal light Box)

یکی از جدیدترین نوع لایت باکس؛ لایت باکس کریستالی است. این نوع لایت باکس با ضخامت کم و باریک (کمتر از ۱ سانتی متر) در طراح های متنوع قابل عرضه می باشد. نور لایت باکس های کریستالی (شیشه ای) با لامپ های LED, SMD تامین می گردد. لایت باکس کریستالی از جنبه تبلیغاتی و دیزاین دکوراسیون قابل استفاده می باشد و طرفداران خاص خود را دارد. لایت باکس های مذکور در روز و شب روشنایی زیبایی ایجاد میکنند و برای هر مکانی از قبیل منوهای رستوران ، تابلوهای نگارخانه ،تابلوهای نمایشگاه های عکاسی، صندوق های پذیرش داروخانه ها ، تابلو های راهنمای اماکن ،تابلوهای داخلی شرکت ها و اماکن، تابلو های تبلیغاتی نمایشگاهی و …. مناسب هستند.

لایت باکس محیط باز یا آوت دور (Outdoor LightBox)

لایت باکس های فضای بیرون به لایت باکس هایی اطلاق می شود که جهت مصارف در خیابان، عابرپیاده، محوطه ها و فضای خارجی نمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع لایت باکس ها به جهت ساختاری دارای قاب آلومینیوم یا کامپوزیت با پایه فلزی و روکش کامپوزیت می باشند. جنس رویه لایتباکس های آوت دور طلق یا شیشه با قطر ۶ میل یا بیشتر می باشد.

لایت باکس آلومینیومی

یکی از انواع لایت باکس ها، لایت باکس آلومینیومی می باشد. لایت باکس آلومینیومی با رویه بک لایت فلکس یا پلکسی ساخته شده و نور آن توسط LED , SMD تامین می شود. لایت باکس های ساخته شده در مترو از نوع لایت باکس آلومینیومی می باشد.

طراحی تابلو سازی لایت باکس

لایت باکس نوعی از تبلیغات محیطی است که به عنوان یک تابلوی تبلیغاتی کوچک یا بزرگ استفاده می شود که قابلیت نصب در اکثر مکان ها و فضاها را دارد ؛ طراحی لایت باکس به صورت ایستاده گردان آویز و … صورت می پذیرد. در طراحی لایت باکس علاوه بر ذوق و سلیقه هنری در خلق اشکال متن نوع و شکل می بایست به اثر گذاری و نو آوری در این طراحی های نیز توجه ویژه ای داشت. در برخی مدل های لایت باکس پلکسی، می توان از چند لایه پلکسی گلس ۶ میل یا کمتر بر روی هم استفاده نمود ؛ بدین ترتیب که ابتدا طرح مورد نظر لایت باکس توسط دستگاه لیزر بریده می شود سپس روی پلکسی دیگر چسبیده می شود. لایت باکس ها هم در روز طراحی زیبا و شکیلی دارند و هم در هنگام شب که روشن می شوند جلوه زیبایی دارند که با توجه به تاریکی محیط اطراف و یا نور ملایم داخل فروشگاه ها و فضاهای عمومی می تواند به راحتی توجه اطرافیان را به خود جلب نمایند. از این رو طراحی لایت باکس با توجه به فضای فروشگاه و نوع محصول فروشگاه شرایط محیطی میزان تردد در محیط اطراف و طراحی ظاهری متناسب و زیبا باید به صورت حرفه ای طراحی شود تا علاوه بر استفاده بهینه از فضای محیط به خوبی جلب توجه نماید. لایت باکس ها را با بدنه چوبی با بدنه تابلو سازی چلنیوم و یا هر بدنه ای که قابلیت خم کاری یا برش کاری داشته باشد مورد استفاده قرار بگیرد. روی لایت باکسها را می توان از دو پلاستیک یا از یک پلاستیک استفاده کرد در حالت دو پلاستیک از دو پلاستیک شیری در زیر و یک پلاستیک شیشه ای در رو استفاده می کنند . این حالت لایت باکس را باید به این نکته توجه داست که از پلاستیک نازک استفاده کنیم ( مثلا پلاستیک سه میل) و چاپ آن را می توان از بک لیت استفاده کرد و به شما توصیه می کنم که از بک لیت های ضد آب و ضد خش نوری گرافیک سفارش بدهید ؛ در این حالت نیز می توان از استیکر استفاده کرد . از استیکر شیری برای چاپ هایی که به نور کمتری احتیاج است مانند کار های مشکی و از استیکر شیشه ای برای چاپ هایی که به نور زیاد احتیاج داریم استفاده می کنیم. می توان از استیکر با لمینیت ضد خش براق و استیکر با لملنیت ضد خش برای برای روی پلاستیک استفاده کرد. با لمینیت کردن دیگر نیازی به پلاستیک رو نیست که باعث می شود هزینه ها کم شود و در کیفیت کار نیز زیاد تقاوتی اتفاق نمی افتد. لایت باکسها را می توان به عنوان راهنما طبقات ، تابلوسازی دکتری و یا به عنوان دکور و زیبایی محل مورد استفاده قرار داد .