تعداد smd برای یک ترانس به شدت جریان هر بلوک SMD در حدود 0/1 آمپر بستگی دارد و همچنین میدانیم که ولتاژ مناسب برای روشن کردن بلوک های SMD 12 ولت می باشد ، بنا بر این پس از چیدمان SMD ها در تابلوسازی ، تعداد آن ها را محاسبه می کنیم و در عدد 0/1 ضرب می کنیم.

حاصل کار بیان کننده میزان شدت جریان کل تابلو می باشد و بر اساس آن تعداد ترانس ها و همچنین اینکه چه تعداد SMD به یک ترانس وصل می شود مشخص می گردد.

برای مثال شما تابلویی ساخته اید که 530 عدد SMD در آن بکار رفته، با ضرب کردن عدد 530 یعنی تعداد SMD ها در عدد 0/1 که آمپر هر عدد SMD می باشد به عدد 53 می رسید ، یعنی شما برای این تابلو باید از ترانسی استفاده کنید که 12 ولت و 53 آمپر بهره برده باشد چون ترانس های موجود در بازار معمولا برای تابلوسازان محترم 16،25،33 و… می باشد، پس در اینجا شما باید از یک ترانس 33 آمپر و یک ترانس 25 آمپر جهت روشن کردن SMD ها استفاده کنید که قابلیت روشن کردن 580 بلوک SMD را دارا است.

همچنین متوجه شدیم که برای اینکه بدانیم به هر ترانس چند عدد SMD وصل کنیم، کافی است آمپراژ آن ترانس را در عدد 0/1 ضرب کنیم تا تعداد SMD های مناسب که قرار است به این ترانس وصل شود مشخص گردد ، یعنی تعداد SMD مناسب برای ترانس 25 آمپر، 250 عدد و برای یک ترانس 33 آمپر 330 عدد و …

نکته ای که گفتن آن مهم می باشد این است، که در برخی موارد شاید این تصور بشود که مثلا به یک ترانس 33 آمپر، می شود 400 عدد SMD و یا 380 عدد وصل شود ، در جواب باید بگویم بله، این امکان وجود دارد ولی کاملا اشتباه و غیر فنی می باشد ؛ چرا که میزان جریان و بار مصرفی در مدار تابلو ها تحت فشار قرار می گیرد و پس از مدتی حتما دچار مشکل می شود که یا با سوختن ترانس و …. همراه می شود.

نویسنده: محمد کاوه

دسته‌ها: بلاگ

2 دیدگاه

میثم · سپتامبر 26, 2019 در 11:40 ق.ظ

سلام.ممنون از توضیحاتتون.
میخواستم بدونم یک بلوک 3 تایی اس ام ادی رو باید یک س ام دی حساب کنم یا 3 عدد؟
یعنی هر بلوک سه تایی رو باید در 0.1 ضرب کنم؟

    perkasco · نوامبر 13, 2019 در 11:22 ق.ظ

    سلام
    پوزش بابت تاخیر در جواب بله هر بلوک سه تایی یک عدد حساب میشه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *