حروف برجسته پلاستیک


اسامی دیگر حروف برجسته پلاستیک شامل :نئون پلاستیک، ال ای دی پلاستیک ،تابلو برجسته پلاستیک و تابلو پلکسی است.

تابلو حروف برجسته پلاستیک از انواع تابلو هاي برجسته به حساب مي آيد كه بعد از تابلوهاي برجسته فلزي در عرصه تبليغات وجود داشته اما به علت نور پردازي نامناسب (نور پردازي با نئون) استقبال خوبي نشد ولي امروزه با توجه به نور پردازي هاي ال اي دي(led) و همچنين بک گراندهای( زير سازيهاي) زيباي كامپوزت و نماهای چوب از دسته تابلوهاي است كه نه تنها در ايران بلكه در تمام جهان مورد استفاده قرار مي گيرد.

روش ساخت اين دسته از حروف برجسته همچون برجسته چلينيوم و برجسته لترمكس خواهد بود.

تابلو سازی برجسته چلنیوم

همانند تابلوهای برجسته پلاستیک است ، که شامل يك رويه و يك لبه مي باشد ودر هر دو نمونه از رویه پلاستک اکرولیک استفاده شده ولی در لبه کاری تابلو چلینیوم بجای پلاستیک از جنسی که شباهت زیادی به آلومینیومی دارد و از استیل براق تر است استفاده می شود.

تابلو سازی برجسته چلنیوم اولين بار توسط شرکتي به نام چلينيوم توليد و اجرا گرديد و به همين دليل اين محصول در دنيا با نام سازنده آن يعني چلنیوم شناخته ميشود و مورد استقبال عموم قرار گرفته است. نور پردازی تابلو چلنیوم توسط led و در رنگهای مختلف انجام میشود که طول عمر مناسبی دارند.

آموزش ساخت تابلو سازی برجسته چلنیوم

1)ابتدا باید طرحی را که قصد برجسته کردن آن را داریم آماده نمائیم . در بیشتر مواقع طرح مورد نظر متن نوشته یا آرم و لوگو میباشد که توسط طراح و معمولا با نرم افزار کورل دراو(coreldraw) انجام میشود.

2)هر تابلو برجسته یک رویه و یک لبه نیاز دارد. تابلو سازی چلینیوم رویه آن از ورق پلاستیک 3 میل آکرولیک میباشد که به وسیله دستگاه لیزر یا سی ان سی طرح رویه را (که قبلا توسط طراح در گام اول آماده شده) برش میدهند.

3)برای لبه کاری (چلينيوم هاي موجود در ایران در چند رنگ طلائی و نقره ای و مشكي با عرض 11cmو 9 و7 می باشند ) توسط استادکار این لبه به دور طرح رويه(كه در گام دوم توسط ليزر برش خورده )استفاده میگردد.

4)نور پردازی داخل تابلو چلینیوم توسط led صورت میگیرد و معمولا بر روی ورق( pvc (10 mil نصب میگردد که اصطلاحا زیر سازی گفته میشود .لازم به ذكر است زير سازي نور ال اي دي مدنظر مي باشد نه زير سازي كل تابلو كه همانطور كه گفته خواهد شد زير سازي كل تابلو را با كامپوزيت يا نماي چوب توصيه ميكنيم.

نکات فنی تابلو سازی برجسته چلنیوم

1) ورق پلاستیک که بعنوان رویه کار میشود باید حتما آکرولیک بوده تا در تابش نور تغییر رنگ و حالت ندهد و پیشنهاد گروه تبلیغاتی رسا گرافیک مارکهای تایوانی چوچن و ریچانگ و یا مارک معروف به سه خط میباشد.

2)لبه های کار شده بهتر است از کارخانه های معروف تهیه گردد و از به کار بردن لبه های دست ساز خوداری گردد. و پیشنهاد گروه تبلیغاتی رسا گرافیک برای لبه تابلو برجسته مارکهای آلوباند تایوان و یا آلوراپی اسپانیا می باشد.

3) برای نور پردازی بهتر است از led های smd که به دو صورت نوارژله ای و یا بصورت لقمه ای موجود است استفاد شود. واز led های معمولی که بصورت شاخه های 24 تای میباشد استفاد نگردد.

4)بهترین زمینه برای این دسته از تابلوهای برجسته نماهای کامپوزیت يا نماي چوب میباشد.

5)بهترین نمونه آدابتور (ترانس 12v)از نوع صنعتی میباشد و تقریبا برای هر 1000 led ، چهل وپنج (45)وات نیاز دارد(12V,4A)

6)هرگاه علاوه بر نور پردازی داخل برجسته ،پشت کار را نیز نورپردازی کنند و هنگام نصب ،حروف را بوسیله اسپیس با فاصله چند سانتی نسبت به زمینه قرار دهند، نور پشت کار به زمینه تابیده شده و اصطلاحا نور اندریک گفته میشود ،در این روش پیشنهاد میشود حدالمقدوراز زمینه های روشن استفاده گردد تا نورپردازی به زمینه ،جلوه بیشتری بدهد.

7) برای زیبائی و جذابیت بیشتر میتوان لایه ی رو را از ترکیب دو یا چند رنگ انتخاب نمود که اصطلاحا استروک میگویند و اینکار را را یا با چسباندن برچسبهای استیکر و یا بوسیله چسباندن یک ورق بر رو یا زیر لایه اول انجام میدهند .

تفاوت برجسته پلاستيك و چلينيوم در لبه هاي اعمال برجستگي مي باشد همانطور كه در بخش چلينيوم اشاره شده تابلوهاي برجسته داراي رويه ولبه مي باشد كه در برجسته پلاستيك رويه و لبه هر دو از يك جنس (ورق پلكسي اكروليك)مي باشد كه البته تنوع رنگي وسيع براي لبه و رويه وجود دارد و قابليت انتشار نور از رويه و لبه وجود دارد ولي در تابلو چلينيوم رويه از همان متريال اكروليك خواهد بود كه قابليت انتشار نور را داراست ولي لبه هاي آن چون از جنس فلز آلومينيوم خواهد بود قابليت انتشار نور را ندارد.

و در تابلو سازی هاي برجسته لترمكس نيز تنها تفاوت موجود همان لبه هاست كه در اين دسته لبه از همان متريال آلومينيوم استفاده شده در چلينيوم مي باشد با اين تفاوت كه بر روي اين لبه ها شيارهائي پلاستيكي بوسيله دستگاههاي تزريق پلاستيك اعمال شده تا مقدار نوري از اين شيارها منتشر گردد.

بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *