تابلو سازی

تابلو سازی در معنای عام و آنچه ما از گذشته تا به امروز با آن سروکار داریم صفحاتی هستند که می‌توانند طرح ، رنگ ، جنس و کارایی‌های متفاوتی داشته باشند ، اما این قابلیت را دارند که توجه بیننده را به خود جذب ‌کنند.

تابلو و تابلو سازی در گذشته به شیوه ‌ای که امروزه شناخته شده است ، وجود نداشت و موارد استفاده‎‌ای بسیار محدودتر از آنچه حال با آن سر و کار داریم را در خود گنجانده بود ، اما امروزه با حضور تکنولوژی و افزایش تنوع در انتخاب، نیاز به تبلیغات برای جذب مخاطب به شدت احساس می‌شود. تنها راه جذب مخاطب، پیش از آنکه بتواند از کیفیت کار شما مطلع شود و به شما اعتماد کند تبلیغات است ، یکی از راه‌های تبلیغات و شناساندن خود به مشتری استفاده از تابلوی مناسب است.

در واقع در فعالیت‌های تجاری و تبلیغاتی ، تابلوها شناسنامه‌ ا‌ی‌ از کاری که شما ارائه می ‌دهید به حساب می‌آیند و می ‌توانند نقش هر چند کوچکی در برند شدن کار شما ایفا کنند. تابلو سازی یک هنر به شمار می‌رود، پس چگونگی ساخت و طراحی تابلوها از راه‌های مطمئن برای جذب مخاطب و دیده شدن شغل شما ، محسوب خواهد شد و در این راه تابلوسازان با توجه به مهارت خود میتوانند کمکی بسیار موثری داشته باشند. برای این منظور باید اول شناخت اجمالی بر انواع حیطه‌های محتوایی و ساختاری تابلوها داشته باشیم. هرچند انتخاب تابلو کاری سلیقه ایست اما شناخت درست و آگاهانه راهی مطمئن تر برای انتخاب آن است.

تابلو سازی برای افق کوروش

 انواع تابلوسازی ها از منظر محتوایی

  – تابلوهای هنری

  – تابلوهای تجاری

  – تابلوهای پیش‌آگاهی و هشدار علائم رانندگی و تردد

  – تابلوهای صنعتی

  – تابلوهای تبلیغاتی

     همانطورکه گفتیم هر یک از این تقسیم بندی‌ها دارای شکل، جنس و کارایی منحصر به فرد خود هستند و موارد مصرفشان نیز متفاوت است، که بر اساس جنس و بروز بودن ، قیمت های متفاوتی نیز دارند. اما آنچه قصد داریم در این مطلب به چالش بکشیم و برایمان حائز اهمیت است، چگونگی ساخت انواع تابلوهای تجاری و تبلیغاتی است که امروزه به شدت مورد توجه و استقبال افراد قرار گرفته و نیاز روز جامعه است و شناخت انواع آن‌ها به منظور انتخاب صحیح و همچنین آگاهانه مهم است.

 انواع تابلو سازی برحسب جنس و کاربرد آن ها

تابلوهای چلنیوم ، این تابلوها به علت زیبایی و نمای خاص خود از پرتقاضاترین ها در بازار تابلو سازی به شمار می‌روند. چلنیوم ها دارای دو بخش حروف برجسته و کامپوزیتی هستند، در این تابلو هر حرف پس از طراحی در اتوکد یا کورل به صورت کاملا سه بعدی و در محفظه‌ای جداگانه ساخته خواهد شد و با نور پردازی خاص توسط لامپ‌های SMD وLED ، سطوح پلاستیکی و لایه های چلنیوم شکل خواهد گرفت. از مزایای تابلو چلنیوم عمر استفاده‌ی بالا، مصرف برق پایین و قابلیت شسته شدن آن است.

    

تابلوهای فلزی : این تابلوها نیز هم به صورت ساده و تخت و هم  به صورت حروف برجسته و سه بعدی ساخته می‎شوند، آنها میتوانند از جنس استیل یا آلومینیوم باشند که البته آلومینیوم به علت وزن کمتر بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. تابلوهای فلزی قدمت زیادی دارند در واقع قبل از آنکه تکنولوژی پا به عرصه‌ی ساخت تابلوها بگذارد، از اولین نمونه‎‌های ساخت تابلو به صورت سه بعدی بودند، هرچند تابلوهای فلزی هنوز هم به علت عمر بالا، مقرون به صرفه بودن، زیبایی و قابلیت شستشویشان پر طرفدار هستند اما به علت سطح فلزی خود، مبحث نوردهی در این تابلوها، کمی پیچیده خواهد بود.

تابلوهای فلکس : این تابلوها نیز قدیمی بوده و خود به دو دسته با نور یا فیس و بدون نور یا تک فریم تقسیم می‌شوند. در تابلو فیس از دو فریم استفاده میشود در فریم اول و زیرین مهتابی یا SMD برای نور پردازی بر روی ورق گالوانیزه که به عنوان شاسی و پایه تعبیه شده است، قرار می‌گیرد. پس از آن فریم رویی که از جنس فلکسی و پارچه است را قرار می‌دهیم. در فلکسی تک فریم تنها ورق گالوانیزه و پارچه را داریم. البته اگر در زمان دیگری به فکر نور پردازی افتادید می‌توانید از پروژکتور استفاده کنید. فلکسی ها از نظر جنس پارچه نیز در دو دسته ضعیف و قوی قرار دارند، که در واقع میزان طول عمر استفاده از این تابلوها را تعیین میکند.

تابلو بلک لایت : این تابلوها عمدتا در زمینه‌ی طراحی داخلی و زیباتر کردن فضاهای بسته استفاده می‌شوند. در تابلوهای بلک لایت از لامپ‌های بلک لایت و UV استفاده می‌کنیم. امروزه این تابلوها جای خود را به خوبی در طراحی داخلی مکان‌هایی همچون مزون‌ها، کافه ها و رستوران‌ها که نیاز به نور پردازی ویژه دارند، باز کرده‌اند.

 تابلوهای رینگی : به علت روش‌های خاص تولید در این دسته از تابلوها، از دو ماده اولیه رینگ استیل و رینگ پلکسی گلاس استفاده می‌شود. برای ساخت طراحی با استفاده از نرم افزارهایی چون اتوکد و کرل ضروری است. حروف طراحی شده با تمام ضرافت‌های ساختاری با استفاده از دستگاه برش لیزری بر استیل و پلکسی گلس پیاده سازی می‌شود. سپس رول‌های استیل یا پلاکسی گلاس به صورت رینگ برش میخورند، اسم این تابلوها نیز از اسم رینگ هایش گرفته شده و این نشان از اهمیت چگونگی برش خوردن این رینگ ها می‌دهد، برای زیر ساز از جنسPVC  یا کامپوزیت استفاده کرده و سپس از لامپ‌های  SMD  برای نور پردازی بهره می‌گیریم.

تابلوهای LED : این تابلو‌ها نیز شامل دو دسته ثابت و روان هستند. تابلوهای LED ثابت از چراغ‌های کوچک LED  تشکیل شده‌اند که با رقص نور و یا ایجاد افکت‌های متناسب با طرح خواسته شده می‌توانند جذب مخاطب کنند. لامپ‌ها در این کار ثابت بوده و تنها رقص نور وجود دارد اما در تابلوهای LED روان که خود به دو دسته تک رنگ و مولتی کالر تقسیم میشوند اینگونه نیست، اگر کار شما به صورت تک رنگ باشد زمینه مشکی خواهد بود و تمام آنچه که شما میخواهید طراحی شود در بطن کار با اشکال مختلف حرکت خواهد کرد. البته در مولتی کالر شما به علت وجود رنگ‌های متنوع و جذاب به طور قطع کیفیت کاری بالاتری را در درست داشته و تجربه خواهید کرد.

تابلو با لامپ نئون : تابلوهای نئون برای همه‌ی ما نامی آشنا دارند و همه‌ی ما را در لحظه اول به یاد فست فودها و اغذیه فروشی‌ها می اندازند. استفاده از لامپ‌های نئونی که جذابیت خاصی دارند، تنوع رنگی بالا، ساخت حتی پیچیده‌ترین انواع شکل‌ها از خصوصیات این گونه تابلوها هستند.

بنر : بنرها ساده ترین انواع تابلوها هستند و کاربردهای بسیار فراوانی دارند، چه در زمینه‌ی کارهای تبلیغاتی و بیلبوردهای سطح شهر و چه برای سر در مغازه‌ها. بنرها قیمتی بسیار مناسب‌تر از سایر تابلوها دارند و هنوز هم متقاضیان زیادی را به خود جذب میکنند. تهیه بنر بسیار ساده است چراکه تنها به چاپ و نصب نیاز دارد. یعنی شما میتوانید هر نوع بنری را با استفاده از دستگاه چاپ در اندازه‌های استاندارد تولید نمایید، یا حتی در مواقع خواص تابلو نویسی انجام دهید، اما دقت کنید که نوع دستگاه در کیفیت تولید بسیار موثر است. بنر در ظاهر مشابه فلکسی است اما در باطن تفاوت‌هایی با هم دارند. یکی از این تفاوت‌ها توانایی عبور نور است که در بنر وجود ندارد و شما برای نور پردازی در آن باید از پروژکتور استفاده نمائید.

تابلوسازی به شیوه حکی یا حکاکی : این روش بیش‌تر در گذشته مرسوم بوده و امروزه خواهان چندانی ندارند. هر چند هنوز هم در جاهایی همچون مهمانسراها و بازارچه‌های سنتی از این تابلوها چه برای سر در و چه برای تزئینات داخلی فضا استفاده می‌شوند. تابلو سازی به روش حکاکی بر روی چوب یا فلز انجام میشود.