تابلو ترموود

تابلو سازی ترموود

ترمووود چیست؟

از سالیان دور بشر به این موضوع پی برده بود که سوزاندن ویا نیم سوز کردن چوب مقاومت آن را در مقابل عوامل جوی در محیط های بیرونی افزایش می دهد و در این راستا تحقیقات بسیار گسترده در کشورهای مختلف در این زمینه آغاز شد.

کشور فنلاند با استفاده از روش‌های مهندسی و فراوری مناسب پس از سالها تحقیقات و آزمایش عمر و دوام چوب‌ها را افزایش داد و با تیمار حرارتی چوب، به روش ترمووود (THERMO WOOD) دست یافت که به شرح زیر می باشد:

ابتدا چوب ها را برش داده و به اشکال مختلف در می آورند و سپس در داخل دستگاه ترمووود آنها را تا ۱۰۰ و سپس ۱۳۰ درجه سانتی گراد تحت شرایط خاص حذارت می دهند که این مطلب باعث خشک شدن چوب و کاهش رطوبت چوب می شود.

حرارت را ۱۸۰ تا ۲۲۰ درجه سانتی گراد تحت همان شرایط بالا برده و در این حالت کلیه صمغ و رطوبت چوب خارج شده و به صفر نزدیک می شود و ساعتها در این دما و شرایط باقی می ماند و تمام قسمتهای چوب تا مرکز آن به رنگ قهوای روشن در می آید.

چوب آرام آرام سرد شده تا دمای آن به ۱۰۰ درجه سانتی گراد برسد و سپس با پاشیدن آب و بخار آب دمای آن را به دمای محیط می رسانند. در این مرحله چوب رطوبت جذب کرده و رطوبت نهایی آن به ۴ تا ۶ در صد می رسد . با استفاده از این روش ، عمده خصوصیات منفی چوب تقریبا از بین می روند .

به دلیل دمای بالایی که چوب متحمل می شود ، زنجیره های سلولزی آن شکسته شده ، اسیدهای آن تجزیه شده و از هر گونه جانور میکروسکوپی و حشرات پاک می شود . بخش عمده رزین چوب از آن خارج می شود و آن قسمتی که باقی می ماند به شکل بلور در آمده و بی ضرر می گردد.

پس از این فرایند ، چوب در مقابل سرما ، گرما ، بارندگی ، رطوبت ، حشرات و هر گونه تغییر شکل در محیط های بیرونی و داخلی مقاوم می شود.

کاربرد ترمووود

چوبهای ترمووود با صد و شصت و هشت گونه چوب، برای فضاهایی که در شرایط جوی همچون سرما و گرما، بارندگی و رطوبت، حشرات و اشعه UV آفتاب قرار دارند، قابل استفاده می باشند که از آن جمله می توان :

نمای بیرونی ساختمان کف محوطه های باز (دکینگ) بام باغ
پل، فلاور باکس کنار استخر آلاچیق، پرگولا
سونا کلبه ویلای چوبی
و… را نام برد.

ترمو چوب دارای ۲ روش استاندارد تولید Thermo-S و Thermo-D می باشد ترمو چوب به دو رده (CLASS ) استاندارد در تولید تقسیم بندی می گردد:

CLASS THERMO-S CLASS THERMO-D

CLASS THERMO-S (حرف S در Thermo-S مخفف کلمه Stability یا پایداری است)
در این روش چوب تا ۱۸۰ درجه سانتی گراد گرما می بیند و مقاومت آن بالا رفته و معمولا برای محیطهای داخلی به کار می رود و STABILITY چوب افزایش پیدا کرده و در مقابل تغییرات ابعادی، ثبات پیدا می کند.

محصولات این روش ، بین ۶ الی ۸ درصد بسته به میزان رطوبت محیط ، تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت . گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در اجزای داخل ساختمان ، اتصالات در محیط خشک ، مبلمان داخل ، سونا ، اجزای درب و پنجرهو گونه های پهن برگ برای اتصالات در هر آب و هوا ، مبلمان ، کف پوش، سونا و مبلمان فضای سبز توصیه می گردند.
CLASS THERMO-D (حرف D در Thermo-D مخفف کلمه Durability یا دوام است )

در این روش چوب تا ۲۲۰ درجه سانتی گراد گرما می بیند و استحکام آن در مقابل کلیه عوامل جوی بالا رفته و DURABILITY چوب افزایش یافته و برای استفاده در محیطهای خارجی و محوطه های باز بسیار مناسب می باشند.محصولات این روش، بین ۵ الی ۶ درصد بسته به میزان رطوبت محیط تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت .

گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در نما و دیوار، درب های بیرونی ، پشت پنجره ، سونا ، حمام و سرویس بهداشتی ، کف پوش و مبلمان فضای سبز و گونه های پهن برگ برای تمام مصارف مشابه نوع S با رنگ تیره تر توصیه می گردند.

انواع چوب

سخت چوب ها :درختهای آنها پهن برگ هستند. برگ اکثر آنها در پاییز می ریزد. بافت چوب درختان پهن برگ تنها در زمانی که درخت برگ دارد، رشد می‌کند.

رشد و نمو در بهار شروع می‌شود و به مرور در پاییز متوقف می‌شود . لذا حلقه سالیانه این درختان به صورت یکنواخت از چوب بهاره دارای رنگ روشن به طرف چوب پاییزه تیره رنگ تغییر می‌کند.

نام سخت چوب‌ها ، بدلیل نوع بافت آنها است و دلیل بر سخت‌تر بودن کلیه چوب‌های این دسته نمی‌باشد .

برخی از درختان پهن برگ عبارتند از: اش، گردو ، انجیر ، بلوط ، چنار ، راش ، تبریزی ، سپیدار و افرا . این چوبها دارای دانسیته (چگالی) یا فاصله مولکولی کمتری هستند و به علت نداشتن گره های مرکزی از بافت خاصی برخوردارند که بسیار زیبا می باشد.

رنگ های ترمووود

چوب‎ ترمووود از جنس درخت کاج در برابر عوامل جوی مقاوم و باید پیش از نصب رنگ‎های مخصوصی که از مشخصه‎های بارز آن مقاومت در برابر UV آفتاب و جلوگیری از تغییر رنگ چوب می‎باشند رنگ آمیزی و سپس نصب شوند.

این رنگ‎ها جزء عملیات نهایی ترموود بوده و از هر گونه تغییر رنگ چوب جلوگیری می‎نمایند. این رنگ‎ها پایه آب و جذبی بوده و دارای ۲۰ پرده رنگی می‎باشند که تنوع بالای آن قدرت انتخاب مشتری را افزایش می‎دهد.

چوب‎های ترموود از جنس زبان گنجشک (ASH) نیز در برابر تمامی عومل جوی و آب و هوایی محیط‎های بیرونی مقاوم هستند ولی استفاده از Oil های شرکت teknos بر روی آن باعث مقاومت بسیار بالای آن برابر UV آفتاب و همچنین حفظ زیبایی آن می‎گردد.

رنگ‎های مذکور محصول شرکت TEKNOS فنلاند می‎باشند که این شرکت مورد تأیید انجمن بین المللی ترموود محافظت سطحی می‎باشد.

brindabellabath_lawsonbalmain_rus302

تابلو سازی با ترموود

جای تعجب نیست اگر منابع و مصالح طبیعت پیرامون ما نقش بدین مهمی در زندگی روزمره انسان ایفا کند. جدایی ناپذیری انسان و طبیعت و تغییرات مفیدی که تکنولوژی در راستای ماندگاری هر چه بیشتر عناصر طبیعی ایجاد می کند قابل تحسین است.

وقتی انسان مشغول تراشیدن قطعات چوب بود همزمان رویای استحکام بیشتر چوب را در سر می پروراند و هنگامی که حکاکی و تزئین روی چوب را آموخت در پی کشف راه ماندگاری زیبایی چوب بود وپی بردن به راز تغییرات فیزیکی/ شیمیایی با مدد گرفتن از علم ،تجربه و تکنولوژی مسیر را برای وی هموار کرد.

وایکینگها، جنگجویان باستان شمال اروپا از چوب با سطح سوخته به خاطر مقاومت بالا ، در ملزومات زندگی و سلاحهای جنگی خود استفاده میکردند و در عین حال از تزئین این وسایل غافل نبودند، این اولین جرقه حضور رسمی گونه ای از ترموود بود. امروزه با توجه به گرایش مدرنیته به المان های کهن استفاده از چوب در بنا و دکوراسیون اجتناب ناپذیر است.

ساختار، رنگ، گرمای ذاتی و دعوت کننده چوب نکات طلایی برای استفاده در تابلو سازی های تبلیغاتی شد که حس امنیت ، زیبایی ، آرامشی و خوش آمدگویی را به بیننده القا وهمزمان ظاهری صمیمی ودر عین حال لوکس را برای تجارت شما به ارمغان می آورد.

استیل ضد زنگ، شیشه نشکن، پلاستیک نسوز و حالا چوب مقاوم، ضد پوسیدگی یا زوال : متریالهای کاملا مناسب برای تضمین استحکام و دوام طولانی مدت تابلوهای تبلیغاتی که لزوما” در فضای خارجی نصب می شوند و در معرض مستقیم عوامل خارجی نظیر تغییرات آب و هوایی ، دما ، اشعه های زیان بار خورشید ، آلودگی و ده ها مورد دیگر قرار میگیرند و نیازمند استحکام ، مقاومت، قابلیت شست و شوی آسان ، وزن مناسب وخصوصیات مفید دیگر است.

اما چطور به این خصوصیات در چوب برسیم ؟

پاسخ ترمووود است ، راز سینه به سینه انتقال یافته از جنگلهای سردسیر اروپا تا قلب تپنده تکنولوژی امروز دنیا چوب صد در صد طبیعی را در یک پروسه بهبود کیفیت با گرمای بالا و بخار آب خشک کرده در مرحله دوم با حرارت دهی و افزایش دمای کوره، عملیات خشک سازی را روی چوب اعمال میکنند تا حد از بین رفتن کامل رطوبت طبیعی چوب ، بخار آب مانع سوختن چوب می شود .

در مرحله آخر یا رطوبت رسانی با اسپری کردن آب فرآیند خنک و مرطوب کردن چوب را انجام میدهند .

نتیجه چوبی با ظاهری زیبا ، یکدست و مقاوم است. طی این فرایند صمغ ، رطوبت مخرب و باکتری های مضر عامل پوسیدگی و تغییر فرم چوب را ترک می کنند و عمر تابلوی تبلیغاتی شما در کنار ظاهر زیبا و منحصر به فرد تا سالیان سال گارانتی می گردد در ضمن با توجه به قابلیت های متععد چوب امکان نقاشی ، حکاکی ، چسباندن و یا اتصال هر نوع متریال به صورت حروف یا لوگوی تجاری شما بر این تابلو مقدور است.

رنگ زیبا ، بافت خالص ، مقاومت ، نصب آسان ، امکان برش قوس دار، انعطاف پذیری ، وزن کم ، شست و شوی آسان ، منحصر به فرد بودن رنگ چوب حاصله ، مقاومت در برابر پوسیدگی ، حشرات ، آب و هوا و عوامل مخرب دیگر ترمووود را به یکی از انتخابهای خاص در بازار تابلوهای تبلیغاتی مبدل کرده است .

در کنار تمامی مطالب بالا ذکر این مسئله حائز اهمیت است که تابلو سازی ترمووود ساخته و نصب شده توسط اکیپ نصاب شرکت پرکاس بدون پیچ و با سیستم ribbed نصب میگردد که به صورت انحصاری  در اختیار این شرکت می باشد و هیچ شرکت دیگری در کشور توانایی انجام این نوع نصب را ندارد.