تابلو راهنما برای معرفی مكانهای عمومی همچون خیابان ها و ساختمانهای اداری ، تجاری و فروشگاهها و یا معرفی طبقات و بخشهای مختلف اماكن عمومی و خصوصی مورد استفاده قرار می شود.

تابلو سازی های راهنما را میتوان با استفاده ازانواع متریالها و روشهای گوناگون تولید نمود.

ولی در اكثر اوقات با استفاده از تابلو خطی ، تابلو لیزری و تابلوهای چاپی مانند فلكسی ساخته میشود.

تابلو راهنما را میتوان در دو دسته سالنی (indoor) و محیطی (out door) تقسیم نمود.

برای بخشهای داخلی اماکن ، نوع سالنی استفاده میشود و زیبائی رکن اصلی آن خواهد بود ولی برای تابلوهای محیطی که در بیرون از اماکن مورد استفاده قرار میگیرد مقاومت و استحکام رکن اصلی را خواهد داشت.

تابلو راهنما
تابلو راهنما
تابلو راهنما
تابلو راهنما

نقش تابلو راهنما

این روزها استفاده از انواع تابلو راهنما مانند تابلوهای تبلیغاتی بسیار رواج دارد، این تابلو ها برای معرفی و نشان دادن آدرس مکان های مختلف در درون شهر و بیرون شهر مورد استفاده قرار می گیرد و از مزایای مهم استفاده از آنها خارج کردن مردم از سردرگمی می باشد که ما در این مقاله به آن می پردازیم.

از انواع تابلو راهنما برای معرفی مکان های مختلف مانند بیمارستان ها ، ترمینال ها ، فرودگاه ها ، معرفی مسیرها و جاده های مختلف شهری و بین شهری استفاده می شود.

همچنین بسیاری از نمایشگاه ها ، ادارت و ارگان ها هم از این تابلو ها به منظور معرفی سالن ها و اتاق های متفاوت استفاده می کنند.

استفاده دیگر این تابلو ها به منظور نشان دادن راه های خروج اضطراری ،  مکان های پرخطر و علائم راهنمایی و رانندگی می باشد.

مشخصات فنی تابلو راهنما

تابلو هایی که جهت راهنمایی ارباب رجوع در ساختمان های اداری مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا بر حسب نوع طراحی ترکیبی از ورق های چوبی ، پلکسی گلاس ، ورق های مولتی استایل (فلزی به رنگ های نقره ای و طلایی) در مکان های مورد نظر نصب می گردد.

انواع تابلو سازی راهنما

انواع این تابلو ها در مکان های مختلف استفاده و نصب می شوند به همین دلیل دارای دسته بندی های مختلفی می باشند.

این تابلو ها را می توان با توجه به نوع استفاده به دو دسته کلی تابلوهای راهنمای محیطی و تابلوهای راهنمای سالنی تقسیم بندی کرد.

از تابلوهای راهنمای محیطی برای معرفی مکان های مختلف مانند نمایشگاه ها، فرهنگسراها، بیمارستان ها، سالن های ورزشی و … استفاده می شود.

همچنین یک استفاده مهم دیگر از این تابلو ها توسط راهنمایی و رانندگی می باشد که با استفاده از آنها به معرفی مسیرها و جادها می پردازد و خیابان های درون شهر و بیرون شهر را معرفی می کند.

عموما برای ساخت تابلوهای راهنمای محیطی از جنس آلومینیوم و فلز استفاده می شود چون دوام و عمر بیشتری دارند.

اما از تابلوهای راهنمای سالنی بیشتر در فضای داخلی ساختمان ها، ادارات و فضای داخل بیمارستان ها و نمایشگاه ها استفاده می شود تا مسیرهای داخلی ساختمان را به مراجعه کنندگان معرفی کنند و آنها را از پرس و جو های متعدد رهایی بخشند.

در یک دسته بندی دیگر انواع تابلو راهنما را از نظر شکل و نحوه نصب به چند دسته تابلوهای راهنمای آویز ، دیواری، عمودی ، ایستاده ، شیشه ای ، پرچمی و رومیزی تقسیم می کنند که هر کدام کاربرد خود را دارند.

نوع آویز تابلو راهنما یکی از تابلوهای ارزان قیمتی است که در هر مکانی قابل نصب است و به همین دلیل طالبان زیادی دارد.

تابلوهای دیواری عموما در کنار دستگیره های درب ها نصب می شوند و نوشته ای بسیار خوانا دارند ، تابلوهای عمودی و ایستاده نیز دارای طرح های بسیار زیبایی می باشند و عموما از کامپوزیت ساخته می شوند.

تابلوهای شیشه ای دو طرفه می باشند و از دو طرف قابل دید هستند و تابلوهای پرچمی را نیز بیشتر برای مکان های عمومی استفاده می کنند.

همچنین برخی از انواع تابلو راهنما فقط جنبه هشداری و اخباری دارند که سعی می شود در طراحی آنها از رنگ هایی مانند قرمز استفاده شود و یا نورپردازی که در آنها صورت می گیرد ، شامل این رنگ باشد تا دید بیشتری داشته باشد.

نمونه ای از این تابلوها می تواند شامل تابلوهای راهنمایی و رانندگی باشند.

تابلوسازی در تهران با جدیدترین متد روز دنیا