تابلو LED روان

تابلو LED روان

*****

تابلوهای روان یا LEDDISPLAY مدرنترین ، جذابترین و جدیدترین نوع تابلوهای تبلیغاتی در دنیا بحساب می آید که همگام با پیشرفت تکنولوژی پا به عرصه تبلیغات گذاشته است و کاربرد این تابلو ها در سردرب فروشگاه ها ،پمپ بنزین ها ،مغازه ها ،سالن های ورزشی ، فرود گاه ها ، سالن های انتظار بیمارستانها ودر مانگاه ها ودر فضای داخلی نمایشگاه ها یه کار برده می شود .

گروه تبلیغاتی پرکاس نیز از این غافله عقب نمانده و در تولید وساخت این نوع تابلوها فعالیت به سزا و خوبی دارد.

الف) تک رنگ
ب) سه رنگ
ج) هفت رنگ
د) فول کالر

مراحل ساخت تابلو LED روان و نکات فنی

این نمونه از تابلوها در کشور ما به طور عمده به دو صورت وارداتی و ساخت ایران عرضه میگردد که برای انتخاب به موارد ذیل توجه شما را جلب میکنم.

۱)تراکم LED که اصطلاحا با واحد پیکسل بیان میگردد و منظور فاصله بین دو LED می باشد

۲)نوع برد بکار برده شده برای مداری که LED ها بر روی آن نصب شده(متالیزه بودن و دارای چاپ سبز بودن از مزایای نمونه های خوب می باشد)

۳)دارا بودن ابروئی (سایه بان برای LEDها)

۴)دارا بودن نرم افزار قوی که بتواند تاریخ و ساعت را نمایش دهد و دارای افکتهای متنوع باشد ودر ضمن قابلیت پخش انیمیشن را نیز داشته باشد.

۵)طریقه ولتاژ رسانی به LEDها که به دو صورت استاتیک(ولتاژ مستقیم به دو سر LED) و رفرشی (متناوبی بودن ولتاژ بین چند سطر یا ستون) می باشد که خود حالت رفرشی به سه دسته ۱/۴و ۱/۸و ۱/۱۶ تقسیم میگردد.

بدیهی است که هر چه ولتاژ بیشتری به LED ها برسد شدت نور بیشتری خواهیم داشت.

بنابراین استایک از رفرش و به ترتیب ۱/۴ از ۱/۸ و۱/۱۶ شدت نور بیشتری خواهد داشت.

 led-signageled-letter2015-02-1914243439356

برد کنترل تابلو روان

برد کنترل تابلو روان گونه ای برد الکترونیکی می باشد که با بهره گرفتن از یک پردازنده تقریبا قوی در مقایسه با پیاده سازی صفحه نمایشگر دربرگیرنده ماژول های ال ای دی در تابلو روان و یا تلویزیون شهری کار می کنند. این برد که کنترلر هم گفته می شود با پردازش عکسهای برنامه و منتقل کردن آنها روی مونیتور هسته مرکزی یک تابلو روان و یا تلویزیون شهری را تشکیل می دهد.

برد های کنترل مدلهای متفاوتی را داراست. هر برد کنترل در تابلو روان از یک پردازنده بهره می برد که در اکثر اوقات این پردازنده میکروکنترلری می باشد که از هسته ARM استفاده می کند.

برد های کنترل از تراشه های الکترونیکی دیگری نظیر حافظه های Flash ، بافر ها ، آی سی ساعت و مبدل های ارتباط سریال بهره می برد. در برد های حرفه ای هم از حافظه های RAM به منظور پردازش عالی عکسها بهره گرفته میشود.

طبقه بندی برد های کنترل تابلو LED روان

برد های کنترل را می توان از لحاظ نحوه عملکرد به سه گروه کلی قسمت کرد.

(۱) برد های کنترل ساده یا Monochrome
(۲) برد های کنترل طیف دار یا Grayscale
(۳) برد های کنترل تمام رنگی یا Full Color

برد کنترل تابلو روان از نوع ساده یا Monochrome فقط قابلیت پیاده سازی پیکسل های مونیتور را به طور روشن و خاموش دارا می باشد.

کلمه Monochrome به معنی تک رنگ می باشد ولی معمولا این مدل برد ها بر عکس اسم شان قابلیت ایجاد تعداد رنگ های بیشتری را هم دارا هستند ولی این رنگ ها را با روشن و خاموش نمودن ال ای دی های ماژول ال ای دی به طور روشن و خاموش می توان ایجاد کرد و توانایی پایین و بیشتر نمودن نور هر پیکسل را دارا نیستند.

بنابراین رنگ هایی که ایجاد می نمایند تنها رنگ های اصلی قرمز ، سبز ، آبی و ترکیب های آنها یعنی زرد ، بنفش ، فیروزه ای و سفید می باشد.

البته ایجاد این رنگ ها در صورتی می باشد که هر پیکسل در ماژول ال ای دی دارای ال ای دی های ضروری با رنگ های اصلی در نظر گرفته شود . از این مدل برد ها برای پیاده سازی ماژول ال ای دی تک رنگ ، سه رنگ و هفت رنگ بهره می گیرند.

برد کنترل تابلو روان طیف دار یا Grayscale قابلیت عوض کردن نور هر ال ای دی را در ماژول تابلو سازی روان داراست. در این برد ها با عوض کردن نور هر ال ای دی از صفر تا بی نهایت می توان سایه های موجود در عکس را نشان داد و عکس هایی عمقدار را تولید کرد.

قدرت هر برد کنترل در این گروه با مقدار Grayscale برد معین می شود . به عنوان نمونه بردی با Grayscale مساوی با ۲۵۶ قابلیت عوض کردن نور ال ای دی در ۲۵۶ گام را داراست و این یعنی که نور هر ال ای دی از صفر تا بی نهایت را در مدت ۲۵۶ گام عوض می شود و بردی با Grayscale مساوی با ۱۰۲۴ قابلیت عوض کردن نور ال ای دی در ۱۰۲۴ گام را داراست و این یعنی که نور هر ال ای دی از صفر تا بی نهایت را در مدت ۱۰۲۴ گام عوض می کند و بنابراین قدرت جداسازی خوبی را داراست.

این مدل برد ها معمولا به طور تک رنگ ارائه می گردند ولی برخی از آنها قابلیت پیاده سازی ماژول ال ای دی با دو رنگ ال ای دی در هر پیکسل را دارا هستند.

برد کنترل تابلو روان تمام رنگی در حقیقت گونه ای برد کنترل طیف دار می باشد که قابلیت پیاده سازی ماژول ال ای دی با سه رنگ ال ای دی در هر پیکسل را داراست و معمولا در تابلو روان تمام رنگی و یا در تلویزیون های شهری به کار برده می شود.

به عنوان نمونه برد کنترل تمام رنگی با مقدار Grayscale مساوی با ۲۵۶ قابلیت ایجاد حدود ۱۶ میلیون رنگ را داراست. به این خاطر که این برد کنترل قابلیت عوض کردن نور هر ال ای دی را در ۲۵۶ گام را دارد بنابراین اگر ماژول ال ای دی از مدل RGB باشد ، ال ای دی سبز ۲۵۶ نور سبز مختلف ، ال ای دی قرمز ۲۵۶ نور قرمز مختلف و ال ای دی آبی ۲۵۶ نور آبی مختلف را نشان خواهند داد بنابراین ۲۵۶ رنگ سبز ضربدر ۲۵۶ رنگ قرمز تعداد ۶۵,۵۳۶ رنگ مختلف را تولید خواهند کرد و این تعداد رنگ ضربدر ۲۵۶ رنگ آبی تعداد ۱۶,۷۷۷,۲۱۶ رنگ مختلف را تولید می نماید.

نکته : برای پیاده سازی ماژول ال ای دی تک رنگ به طور طیف دار می توان به آسانی از برد کنترل تمام رنگی هم بهره برد.

تعبیه سنسور دما بر روی برد های HD

سنسور قابل نصب بر روی برد کنترل های سری HD سنسور دیجیتال نمونه DS18B20 است که در دو مدا On Board و Waterproof در بازار ارائه می گردد. نمونه نخست معمولا به منظور نشان دادن دمای درون تابلو روان به کار می رود و به طور مستقیم بر روی برد کنترل تابلو روان تعبیه می گردد. هر چند که می توان با متصل کردن سیم به پایه های آن و آب بندی درست ، به منظور نشان دادن دمای خارجی تابلو روان هم از آن بهره برد. نمونه دوم شامل سیم رابطی است که از پیش آب بندی شده است و می توان به آسانی به منظور نشان دادن مای فضای خارجی تابلو روان از آن استفاده کرد. میان نمونه نخست و دوم فرق کلی نیست و فقط از لحاظ کاربری و ظاهری با یکدیگر فرق دارند.

نکته هایی برای خرید تابلو LED روان

ماژول ال ای دی یا ماژول تابلو روان بلوک های آماده ای از ماتریس های ال ای دی می باشند که به آسانی و به سرعت به هم وصل می شوند و با به کارگیری درست برد کنترل و پاور سوئیچینگ خوب مثلا از نوع CL-POWER که بهترین مدل پاور سوئیچینگ موجود در بازار تابلو روان یا تلویزیون شهری است و آخر سر یک تابلو روان حرفه ای و یا یک تابلو تمام رنگی تلویزیون شهری را می سازند.

پیشنهادهایی برای خرید تابلو روان

پیشنهاد می کنیم در گزینش و خرید ماژول های تابلو روان به نکته های زیرتوجه کنید تا با هرینه کمتر بهترین و با کیفیت ترین تابلو روان را تهیه کنید و استفاده نمایید.
پیش از خرید محصولات تان ، از همه محصول های موجود در بازار فرهستی تهیه کنید و با خیال آسوده همه جزییات آنها را بررسی کنید و با هم مقایسه کنید و سپس مبادرت به خرید کنید.

در انتخاب یک ماژول ال ای دی نخست به رنگ و شفافیت ال ای دی های آن در حالت آفلاین دقت کنید. ال ای دی هایی که در حالت آفلاین لنز کدر و غیر شفافی داشته باشند ، معمولا چیپ ست خوب و مرغوبی نیز نخواهند داشت. البته توجه داشته باشید که این شرط همیشه درست نیست.
به کیفیت پلاستیک اسکلت ماژول دقت مخصوصی کنید به این خاطر که معمولا ماژول های ال ای دی از اسکلت های پلاستیکی با مواد بازیافتی بدست می آیند. این اسکلت ها در برابر گرما و سرما شکل شان تغییر می کند و باعث تاب برداشتن آنها می شود.
شما از ظاهر یک ماژول قادر هستید به آسانی متوجه کیفیت محصول تولید کننده آن در جهت استفاده از مواد اولیه خوب و اصولی شوید به ظاهر محصول با دقت نگاه کنید و آن را کامل بررسی کنید.

به کیفیت برد مدارچاپی و کیفیت مونتاژ قطعه های پشت ماژول توجه داشته باشید اگر درباره مونتاژ و سرهم بندی قطعه های الکترونیکی چندان تجربه ای کافی ندارید با یک مهندس یا کاربلد ماهر الکترونیک مشاوره کنید.

برای ساخت تابلو سازی هایی که می خواهید در محیط های بازو آزاد تعبیه کنید حتماً از ضد آب بودن ماژول اطمینان حاصل کنید.

معمولا ماژول های تابلو روان و تلویزیون شهری روی هر کدام از ال ای دی های شان آفتاب گیر هایی را دارا هستند هنگام خرید متوجه این آفتاب گیرها یا به قولی ابرویی ها باشید.

اگر می خواهید تابلو روان را در فضایی بگذارید که در برابر تابش مستقیم آفتاب می باشد بدون شک ماژول های دارای آفتاب گیر را انتخاب کنید.

به پشتیبانی فنی فروشنده برای تعمیرات قطعه های دقت کنید چون قرار نیست با کوچکتری نقص و اشکالی در هر یک از ماژول ها آنها را دور بیندازید قطعه اگر پشتیبانی فنی داشته باشد می توانید نسبت به تعویض و یا اصلاح آن اقدان نمایید.

امید که با این نکته ها و رعایت آنها بتوانید بهترین انتخاب را از تابلو روان ها داشته باشید.