نئون پلاستیک را باید جد چلنیوم دانست. جد بزرگوار چلنیومی که امروز قاطعانه جایگاه نیاکانش را به خود اختصاص داده و با قساوت نقش آنها را هرچه کمرنگ تر کرده است.

در اصل تنها تفاوت میان تابلو سازی حروف برجسته چلنیوم و نئون پلاستیک ، جنس زوار آن است. چلنیوم نام زوارش را به ارث برده. زواری از جنس آلیاژی خاصی از فلز آلومینیوم بوده ظاهر براق و خاصیت انعطاف پذیر دارد. در صورتی که نئون پلاستیک جنس زوارش از همان جنس پلاستیک ( پلکسی گلس ) است که در رویه کارش استفاده می شود.

این یعنی چلنیوم تنها از روبرو و از سطح کار یعنی جایی که از جنس پلکسی است نورافکنی می کند در صورتی که نئون پلاسنیک هم از سطح و هم از زوار به این مهم می پردازد.
البته در شرح تفاوت های این دو محصول باید به نورپردازی آن هم اشاره کرد. چرا که در اصل منبعی که نور نئون پلاستیک را تامین می کند، لامپ نئون است. همین نئون هایی که روی شیشه مغازه ها نصب می شود. البته با شکل خاص و مخصوص استفاده در نئون پلاستیک. که از نظر نورپردازی در مساله شدت و زیبایی نور هنوز بی رقیب و بی همتاست.

اما تامین نور تابلو چلنیوم ، انواع ال ای دی (LED) ها با ظاهر و کارایی متفاوت است. که دو عامل باعث شده تا استفاده نئون در حروف برجسته به کلی منسوخ شود. یکی کم شدن کیفیت نئون ها ، و دیگری آسان بودن استفاده از ال ای دی ها.

تابلو سازی چلنیوم

تفاوت های نئون پلاستیک و چلنیوم

البته عمر و دوام تابلو های چلنیوم هم به مراتب از نئون پلاستیک بیشتر است. چرا که چلنیوم با اتکا به زوار فلزی اش تاب مقاومت بیشتری در برابر فشار و ضربه را داراست. اما در صورت طراحی صحیح و استفاده از مواد درجه یک و ساخت با کیفیت و مطلوب، زیبایی و جلوه نئون پلاستیک بسیار بالاتر از چلنیوم است.
جلوه تبلیغاتی و زیبایی تابلو سازی نئون پلاستیک به مراتب بیشتر و بالاتر از تمام حروف ها و حتی تابلو سازی های تبلبغاتی است. و شاید علت کم رنگ شدن استفاده از این گونه ، یکی جدید بودن و به قول معروف مد شدن چلنیوم است و دیگری تمایل ، تلقین و تبلیغ چلنیوم توسط بعضی از تابلو ساز ها به مشتریانی است که خود را نیازمند دریافت مشاوره از آنها می دانند.

چرا که ساخت تابلو سازی چلنیوم به دلیل انعطاف پذیر بودن و عدم نیاز به مهارت های خاص و تجربه و سابقه بالا ، به مراتب سهل تر و آسان تر از نئون پلاستیکی است که مانند نئون سازی نیازمند بسیاری مهارت هاست و در مراحل ساخت آن از حرارت و برشکاری های مختلف استفاده می شود. در اصل نقش چلنیوم دقیقا مشابه نقش تابلو سازی فلکسی فیس در دهه ۸۰ است.
همان سالهایی که افراد غیر متخصص شروع به بهره برداری بی رویه و نادرست از این تابلو سازی شکیل تازه وارد کردند. و البته نتیجه اش نابودی کامل آن شد. همین وضعیتی که امروز شاهد آنیم.

شاید روزی چلنیوم هم به شدت منفور و منسوخ شود، اگر این روال درپیش گرفته شده از جانب برخی تابلو سازی ها به قوت خود ادامه پیدا کند. که هرروز بخاطر کم کردن قیمت و رقابت البته ناسالم ، از کیفیت آن کاسته می شود و متاسفانه مشتریان هم به تنها چیزی که اهمیت می دهند قیمت است و قیمت.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *