تابلو سازی نئون

*****

تابلو سازی هاي نئون از قديمي ترين نوع تابلوهاي تبليغاتي به حساب مي آيد كه قابليت انتشار نور را دارند. و با گذشت زمان و تغيرهاي گوناگون در عرصه صنعت تابلوهاي تبليغاتي همچنان مورد استفاده قرار ميگيرد.

جايگزين اين دسته از تابلوها را ميتوان تابلوهاي ال اي دي ثابت دانست. براي اطلاع از تابلو سازی ال اي دي ثابت كليك كنيد.

نحوه ساخت تابلو سازی نئون

مواد اصلي عبارتند از:

الف) لوله هاي شيشه اي باقطرهاي مختلف(5الي 15ميليمتر)

ب) الكترود

ج) پودر و گاز نئون و آرگوند

د) ترانس جهت روشن نمودن تابلو

ابتدا طرح مورد نظر توسط طراح و بيشتر اوقات با نرم افزار كورل دراو طراحي شده و سپس طرح را بصورت پلات سياه و سفيد چاپ مينمايند كه اين طرح حكم الگوي كاري براي استاد كار نئون را دارد.

لازم به ذکراست كه طرح بصورت وارونه يا بعبارتي آينه چاپ ميگردد. حال لوله های شیشه ای بوسیله حرارت انعطاف پذیر شده و توسط دستان هنرمند استادکار خم داده میشوند و طرح مورد نظر را ایجاد مینماید و سپس نوبت به اتصال الکترود به دو سر نئون ساخته شده ميرسد و در نهايت توسط دستگاه گاز دهی، ابتدا هوای درون لوله ها تخلیه و پس از اطمینان از تخلیه کامل هوا ، گاز (نئون يا آرگون) را وارد شیشه مینمائیم.

نکته های فنی تابلو سازی نئون

1)قطر شيشه ها متناسب با كوچك و بزرگ بودن طرح انتخاب ميشود به اين ترتيب كه هر قدر طرح ريز و ظريف تر باشد بايد از از شيشه هاي با قطر كمتر استفاد شود.

به عنوان مثال براي چراغ اتومبيل كه با نئون راه اندازي ميشود كمترين قطر يعني 5 يا 6 استفاده ميگردد و براي خط راست هايي كه بعنوان كادر استفاده ميشود قطر 12 مناسب خواهد بود و براي نوشته هاي معمولي قطر 10 ،11 و12 مناسب خواهند بود.

تذکر: قطرهاي 13 و14 و 15 تقريبا منسوخ شده اند.

2)براي رنگهاي قرمز فقط از گاز نئون و براي ساخت رنگهاي سفيد ،زرد ، سبز ،بنفش و آبي از گاز آرگون ومتناسب با رنگ مورد نظر پودر رنگي مخصوص به آن افزوده ميگردد.

همچنین براي ساخت رنگ صورتي از گاز نئون و پودر آبي و يا براي رنگ نارنجي گاز نئون و پودر سبز استفاده ميشود.

3)در بيشتر موارد اين نوع تابلوها در پشت شيشه ها استفاده ميگردد و براي نماي بهتر داشتن پشت اين حروف را با ورقهائي از جنس پلاستيك ميپوشانند تا در صورت خاموشي نيز نماي حروف معلوم باشد.

4)يكي از نكات مهم رعايت تخليه كامل لوله هاي شيشه اي ،قبل از گازدهي مي باشد و همچنین استفاد از الكترود با كيفيت خوب نيز حائز اهميت خواهد بود.

جهت روشن نمودن تابلو سازی بايد از ترانسهائي که جریان برق را با شدت بالای 3000ولت عبور میدهند والبته آمپرهاي كم استفاده کنیم، که به مقدار ولتاژ به طول محیط کار بستگی دارد كه اين ولتاژ را به دو سر الکترود وصل مینمایند و درنتیجه گاز درون لوله متلاطم شده و حاصل این عمل، ایجاد روشنائی است.

دسته‌ها: بلاگ

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *