امروزه حضـور و نقش موثر هنــر و گـرافیک در زندگی روزمره ما انـسانــها را نمی توان نادیده گرفت. گرافیک به نیاز ما برای برقراری ارتباط با مخاطب پـاسـخ موثری می دهد و این امر از طریق علائم، تابلو سازی ها، بیـلبوردها و … مـیـسّر می شود.

ما در زندگی خود، روزانه با هزاران تابلو سازی، علامت و عناصـر گــرافیکی مواجهیم که برخی از آنها را خـودآگـاه یـا نــاخودآگــاه را به ذهن می سپاریم و از کنار خیلیی از آنـها به راحتی و حتی بدون لحظه ای مکث و تفکر می گـــذریم.

✔ از جـمله تابلو سازی های عمومی که مـا هر روز با آن در ارتباطیم و در پـیرامون ما خیلی به چشم می خورد، تابلو سازی سـر درب فروشگاه ها , فروشگاه ها و واحدهای صنفی است. (Sign) یـا (Signboard) که امروزه تبدیل به نوعی آلودگی جـدی بـصری برای شهر ما شده است. تابلو سازیهای سر درب که در ردیف های نامساوی و به رنگ ها و اندازه های مختلف قرار گرفته اند، فقط موجب شلوغی شهر شده و عمومـاً از ارزش هنـری و بـصری موجـه و قابل دفاعی برخوردار نیستند.

نگاهی به تابلو سازی های سر در فروشگاه ها و طراحی تابلو سازی های تبلیغاتی در خیابان

نگاهی به تابلو سازی های سر در فروشگاه ها و طراحی تابلو سازی های تبلیغاتی در خیابان

√ شاید برای اثبات این گفته بهتر باشد از خودمان بپرسیم: که به راستی تا به امروز چند تابلو سازی یا طرح در ذهن ما مانده اند؟
√ زمانی که در اتومبیل هستیم و از مقابل تابلو سازی های تبلیغاتی به سرعت می گذریم، اطلاعات کدامیک را سریع دریافت می کنیم؟
√ کدامیک دارای هویت و نشان دهنده نوع فعالیت و شغل خاص آن فروشگاه یا فروشگاه می باشد؟ و ما برای نشانی دادن؛ از تابلو سازی و علامت کدام فروشگاه به عنوان یک هویت مستقل خاص آن یاد کرده ایم؟
با کمی دقت و تامل بر تابلو سازی های سردرب به عدم هماهنگی و هارمونی لازم بین نوع فعالیت و تابلو سازیی تبلیغاتی مورد استفاده پی خواهیم برد. بعنوان مثال برای یک معـاملات ملکی همان نوع یا طرح تابلو سازییی بکار می رود که برای تالار عروسی یا فروشگاه زنجیره ای و …

در واقع به این نتیجه می رسیم که تابلو سازی های فروشگاه ها بازگو کننده هویت هر حرفــه و شغـل خاص خود نیستند.
آنچه در ادامه می آید نقدی است بر زیبایی شناسی تابلو سازی فروشگاه هـا آنگونه که باید باشند و این سوال که آیا هر فروشگاه ای نیاز به تابلو سازی دارد؟

مشکل از آنجایی آغاز می شود که نـیاز به عکاسی و تصـویر پردازی برای تبلیغ یا معرفی، با وجود سی دی هایی که پر از تصاویر گوناگون است (سمپل Sample ) امروزه کاهش یافته است و در عوضِ تـصـاویـر واقعی آن واحد صنفی یا طراحی گرافیکی، از تصاویر عمدتـاً غیر ایرانی موجود در بازار استفاده می شود.
» اگر چه الهام گرفتن از طرح های موجود صرفـاً مشکلی ایجاد نمیکند؛ اما استفاده عینی و کپی برداری از طرح ها و تصاویر خیلی آزار دهنده و تکراری خواهد بود.
استفاده تکراری از عکس یا تصاویری که ممکن است روی صـدهـا تابلو سازی دیگر با همین کاربری بکار رفته باشد؛ استفاده از تصاویری که با فرهنگ و نوع بافت شهری ما خیلی بیگـانه می باشد؛ همچنین مغــایـرت آن ها با فعــالیت یا نوع محــصول موجود در آن فروشگاه یا واحد صنفی؛ از دیـگـر پیامدهای نادیده گرفتن هــنر عکاسی و بوجود آمدن نوعی یـکریختی و همگونی در تابلو سازیها شده است.
» دسته بندی اطلاعات، ایده پردازی، استفاده از فونت و قلم متناسب و هماهنگ با موضوع و زمینه کاری، استفاده بجــا از طراحی حروف و رنگبندی مناسب تابلو سازی از عوامل پراهمیت و موثـر در زیبایی تابلو سازی ها به شمار می رود که خیلی حائز اهمیت می باشد.

مثال بــارز این امر؛ تابلو سازیی فروشگاه های معاملات ملکی و اغذیه فروشی هاست. استفاده از تصویر خانه های ویلایی مجلل با نوع معماری خاص که با فرهنگ و یا نوع اقلام موجود در آن فروشگاه کاملـاً مغــایرت دارد، همچنین در تابلو سازیی اغذیه فروشی ها که هیچ کدام تصویری از اغذیه قابل ارائه خود را در تابلو سازی استفاده نمی کنند، بلکه صرفـاً یک تصــویر اشتــها آور و شکیل به کار می برند که شاید روی تابلو سازیی اغلب اغذیه فروشی های مشابه؛ تقریبـاً به یک فرمت و شکل باشد.
» همچنین وجود نرم افزارهایی مانند فـتوشاپ که برای ویرایش تصاویر ساده و قابل استفاده برای همه است، هر فردی را با کمترین دانش گرافیک؛ در مقام طـراح به اصطلاح تــوانـا می سازد..
افرادی که که با دانش انــدک خود به زیبایی چهره شـهر ما آسیب رسانده اند و با استفاده نـادرست از عناصر طراحی بر شلوغی و آشفتگی بصری شهر افزوده اند. البته به راحتی می توان بین چیدن تصاویر کنار هم توسط این طیف افراد و یک طراح حــرفه ای تفاوت فاحشی قــائل شد.

http://perkasco.com/

تابلو سازی

تابلو سازی تبلیغاتی – ساخت تابلو سازی سر درب
» استفاده نادرست از تصاویر؛ تنها جنبه پر کردن فضای خالی را داشته و شاید به نوعی تبدیل به پس زمینه برای تابلو سازیها شده اند.
مورد دیگر بی ارتباط بودن عکس با نام و عنوان شغلی است. بعنوان مثال استفاده از تصویر شخصیت های انیمیشن اَواتــار برای فروشگاه فروش لوازم یدکی خودرو! و یـا تصـاویـر میکی ماوس برای قنــادی!!.. حتی گاهی برخورد مستقیم و سطحی نیز به چشم می خورد که ترجمه تصویری هر کلمه است. مثلاً فروشگاههای لوازم ورزشی که لیستی از کالاهای موجود خود را بر روی تابلو سازی به نمایش می گذارند..
» استفاده از فـونت ها و قلم های فانتزی و بعـضـاً نـاخـوانـا در اندازه های بزرگ که نه فقط از فاصله کم آزار دهنده است، بلکه زیبایی کار را نیز خدشه دار می کند. همچنین رنگی کردن فونت ها که هیچ تفکری در پشت خود ندارد، فقط از وجود طراحان مبتدی و غیر حرفه ای حکایت دارد.
عدم دسته بندی و طبقه بندی نکردن اطلاعات و نداشتن اولویت از نظر اینکه چه نوع اطلاعاتی نسبت به دیگری برای بیننده در اولویت قرار دارد، باعث می شود تابلو سازی تبدیل به یک بروشور شود و بیننده را با حجم بالایی از اطلاعات غیر ضروری مواجه کند که هیچ هدفی را دنبال نمی کنند. فقط نوعی داستان سرایی است که با استفاده از تصاویر مختلف، توانایی ها و برتری های خود را نشان دهند. البته این شلوغی در کنار تابلو سازیهای شلوغ دیگر و آشفتگی های شهر ما باعث می شود که نه فقط دیده نشوند، بلکه شهروندان را هم سر در گم میکنند.

» در نهایت اندازه نامتعارف و غیراستاندارد تابلو سازیها که گاهی به دو برابر ارتفاع فروشگاه ها نیز می رسد، از دیگر باورهای اشتباهی است که هر چه تابلو سازی بزرگتر باشد؛ بهتر دیده می شود و بیشتر جلب توجه می کند !..
◇ برای کلان شهری مانند تهران که از جمعیت و ترافیک در واقع اشباع شده است، شاید اندکی آرامش و سکون برای مخاطب خیلی موثرتر و چشم نوازتر باشد، همچنانکه استفاده از رنگ های شاد در شهرهای سوئیس و امثال آن، بتواند اندکی از سردی و بی روح بودن فضای شهر بکاهد.
برخی برندهـا، واحدهای صنفی و شرکت های معتبر؛ با بکارگیری تیم طراحی و استفاده از طرح های اختصاصی و خلاقانه، نمونه و معیار بارزی جهت مقایسه می باشند.
آنـچـه در این نقد مورد بحث قرار گرفت، بررسی تابلو سازی هایی بود که هر روز بی اعتنا از کنار آنها می گذریم و بازنگری غفلت از تاثیری که می تواند بر آرامش شهروندان در میان این همه شلوغی داشته باشد..
تفکر غلط و اشتباهی که در پس این نوع تابلو سازی ها قرار دارد، عدم زیبایی چهره شهر به دلیل شکل، اندازه و رنگ های مختلف تابلو سازی ها و نگاه طراح به این مساله از مواردی است که باید مورد تامل قرار گیرد. اگر دقیق تر و موشکافانه تر به تابلو سازیهای تبلیغاتی بنگریم، کمتر مواردی را خواهیم یافت که با اصول مبانی و زیبایی شناسی منطبق بوده باشد.

» با طرح این سوال، مطلب را به پایان می رسانیم که آیا بهتر نیست نظارتی بر این شـاخه از گــرافیک وجود داشته باشد، تا از رشد بی رویه این نوع تابلو سازیها که به زیبایی شهر لطمه جدی وارد می نمایند اندکی کاسته شود ؟

دسته‌ها: بلاگ

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *